Dyskopatia fakty i mity

Dyskopatia to zwyrodnienie kręgosłupa związane z degeneracją krążka międzykręgowego, czyli znanego wszystkim dysku. Krążek międzykręgowy to element kręgosłupa, który łączy poszczególne trzony kręgowe, przenosi i amortyzuje obciążenia, na jakie narażony jest kręgosłup. Dyskopatia dotyczy wszystkich części kręgosłupa posiadających dyski, najczęściej odcinka lędźwiowego i szyjnego, a rzadziej piersiowego.


Dyski międzykręgowe bardzo lubią ruch oraz wysiłek fizyczny, który zapewnia im dobre „odżywienie” i prawidłowe funkcjonowanie. Dzięki ściskaniu i rozciąganiu dochodzi do „pompowania". Jest to istotne dla metabolizmu struktur krążka, ponieważ ma on słabe unaczynienie i drenowanie. Krążki międzykręgowe źle znoszą unieruchomienie, pracę statyczną, a także nadmierne, nieodpowiednie przeciążenia kręgosłupa. Do dyskopatii dochodzi gdy wewnętrzna struktura dysku zwana jądrem miażdżystym przerywa struktury zewnętrzne czyli pierścień włóknisty. Uraz dysku powoduje stan zapalny którego konsekwencją może być radikulopatia np. "słynna" rwa kulszowa oraz podrażnienie nerwu zatokowego powodujące usztywnienie kręgosłupa na kilku poziomach. Struktury dysku mogą drażnić nerw mechanicznie przez ucisk i chemicznie przez spadek pH i mediatory zapalenia. Po pewnym czasie stan zapalny przemija, zbędne struktury są fagocytowane (zjadane) a dysk oprócz blizny ma mniejszą wysokość.

Sam proces zwyrodnieniowy krążków międzykręgowych zaczyna się już w okresie dojrzewania i postępuje z biegiem czasu. Dysk traci częć wody którą zawiera czyli ulega dehydratacji a jego włókna robią się mniej elastyczne i pękają. Część uszkodzeń dysku nie jest wogóle odczuwana przez nas jako ból i nie daje żadnych konsewencji, poza zmniejszeniem przestrzeni międzykręgowej widocznej podczas badania obrazowego. Opis badania obrazowego to częsty powód zmartwień pacjentów. Jak pokazują dowody naukowe nie ma sposobu, który może odwrócić ten proces. Terapia dyskopatii polega głównie na poprawie mechaniki kręgosłupa, rozluźnieniu mięśni przykręgosłupowych i poprawie drenażu korzenia nerwowego. Po wizycie w gabinecie osteopaty należy przede wszystkim zadbać o dobrą ruchomość kręgosłupa we wszystkich płaszczynach ruchu oraz zapewnić pozostałym dyskom prawidłowe odżywienie poprzez ruch.


źródła;

https://www.pedro.org.au/

https://fico.campus11.com/#/library

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

https://fizjopassion.pl/

0 wyświetlenia

© 2023 by Hair & There. Proudly created with Wix.com