Witaj na moim blogu. Tu znajdziesz ciekawostki medyczne i odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.


Co to jest Osteopatia, skąd się wzieła i na czym polega?


Początki medycyny osteopatycznej sięgają roku 1874, kiedy to amerykański lekarz Andrew Taylor Still (1828-1912) zdefiniował osteopatię jako formę ulepszenia medycyny konwencjonalnej. W 1892 założył on pierwszą szkołę osteopatii American School of Osteopathy w Kirksville w Missouri

W Europie pierwszą szkołą osteopatii była Brytyjska Szkoła Osteopatii z siedzibą w Londynie. Założył ją w 1917 roku student Still’a – James Martin Littlejohn. Kolejne szkoły powstawały m.in. w Belgii, Niemczech, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Portugalii, Austrii oraz we Francji i we Włoszech. W Polsce pierwsze szkolenie osteopatów rozpoczęło się w 2003 roku, realizując program 5-letnich studiów belgijskiej szkoły osteopatii – Sutherland College of Osteopatic Medicine.
Osteopatia traktuje ciało człowieka jako psycho – fizyczną całość. Właściwa praca osteopaty polega w dużej mierze na wnikliwej analizie każdej struktury naszego organizmu. Dzięki tak dokładnemu badaniu opisywana metoda jest bardzo skuteczna. Należy pamiętać, iż miejsce występowania określonego bólu nie zawsze jest powiązane z urazem tej okolicy. Może być to tylko promieniowanie spowodowane uciskiem. Osteopata w swoim działaniu jest w stanie dokładnie te dwie rzeczy rozróżnić i znaleźć właściwe rozwiązanie. Postawienie właściwej diagnozy w pracy osteopaty jest bardzo ważne. Musi on posiadać ogromną wiedzę nie tylko z anatomii ale również z biomechaniki jak i innych dziedzin medycyny konwencjonalnej. Osteopata w swojej pracy wykorzystuje bardzo często metodę palpacji. Polega ona na zastosowaniu odpowiedniego dotyku w celu oceny stanu danej struktury np. mięśniowej. Takie specjalistyczne postępowanie ma na celu ustalenie indywidualnego toku usprawniania. Przekłada to się w dużej mierze na skuteczność omawianej metody leczniczej.

Główne zasady osteopatii

 1. Organizm ludzki stanowi jedność.

 2. Budowa ciała oraz zachodzące w nim procesy są wzajemnie powiązane zarówno w płaszczyźnie strukturalnej, jak i duchowo-psychicznej.

 3. Organizm posiada własne mechanizmy samoleczenia i autoregulacji.

 4. Procesy lecznicze wynikają z powyższych trzech zasad.

 5. Osteopatia koncentruje się przede wszystkim na zdrowiu, a nie na zwalczaniu chorób.

Wskazania do terapii osteopatycznej.

 • Ostre i przewlekłe zespoły bólowe układu kostno-stawowego i kręgosłupa (np. rwa kulszowa, rwa barkowa, dyskopatie, zmiany degeneracyjne stawów)

 • Ostre i przewlekłe zespoły bólowe układu mięśniowo powięziowego

 • Funkcjonalne schorzenia układu gastroenterologicznego, urologicznego, ginekologicznego, układu krążenia i układu oddechowego

 • Wady postawy szczególnie u dzieci,

 • Bóle głowy u dzieci i dorosłych

 • Stany pourazowe i powypadkowe u dzieci i dorosłych

 • Urazy okołoporodowe u dzieci; zaburzenia rozwoju koordynacji i psychomotoryki u dzieci

 • Zespoły bólowe kobiet w ciąży i profilaktyka okołoporodowaWady postawy

 • Zespoły psychosomatyczne, lękowe i depresje

 • Zastoje i obrzęki limfatyczne

 • Osłabienie podstawowej odpornościJak wygląda wizyta u osteopaty?


Zazwyczaj składa się z kilku etapów:


 1. Szczegółowy wywiad z pacjentem odnoszący się nie tylko do stanu zrowia, ale również do środowiska w którym żyje, jego sytuacji rodzinnej, socjalnej itd.

 2. Badanie oparte na analizie wizualnej, testach funkcjonalnych i strukturalnych oraz badaniu palpacyjnym.

 3. Badania dodatkowe np analiza ilościowa i jakościowa krwi lub moczu czy badania obrazowe. Nie jest on konieczny ale potwierdza lub zawęża diagnozę.

 4. Terapia ukierunkowana na rozwiązanie problemu.

 5. Zalecenia, które pacjent otrzymuje do domu.


Unikalność diagnostyki i terapii osteopatycznej polega na tym, że odnosi się ona do wzajemnych powiązań między poszczególnymi układami w ciele człowieka. Osteopata poszukuje najbardziej pierwotnego zaburzenia, które zapoczątkowało całą kaskadę zdarzeń doprowadzając do danej dysfunkcji w ciele pacjenta.

Osteopatia jest częścią medycy, która skupia się na wyleczeniu, a nie ustawicznym leczeniu pacjenta. Najkrótszą drogą do osiągnięcia tego celu jest postawienie dobrej diagnozy.


Źrudła:

https://fizjoplaner.pl/osteopatia-co-to-jest.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Osteopatia_(terapia)

https://poland.osteopathy.academy/pl

https://fizjopassion.pl/

0 wyświetlenia

© 2023 by Hair & There. Proudly created with Wix.com